Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

CB Radio DX Klub ZULU TANGO

CB Radio - radia CB - anteny - mikrofony - akcesoria
Teraz jest wtorek, 20 lis 2018, 12:12
 • Zobacz swoje posty
 • FAQ
 • Zarejestruj
 • MULTI-LANGUAGE INFO
 • Zaloguj

 • Strefa czasowa: UTC + 1

  Szukaj na forum

  Twoja wyszukiwarka  Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
  Autor Wiadomość
   Tytuł: Lafayette Ares Ermes i Zeus
  PostNapisane: sobota, 6 lut 2010, 18:38 
  Offline
  Administrator
  Administrator

  Dołączył(a): piątek, 31 lip 2009, 07:19
  Posty: 366
  Radio: RCI-2950
  Antena: Sirtel S2000
  Mic: Pan DM432MT
  Firma Lafayette zasłynęła jako producent wyjątkowo udanych modeli radiotelefonów na pasma krótkofalarskie, odbiorników globalnych oraz przede wszystkim radiostacji CB. W latach 90. marka Lafayette, przedstawiając kolejne modele, ugruntowała swoją pozycję na rynku CB. Dzięki najwyższej jakości wykonania do dziś wielu miłośników pasma 27 MHz korzysta z radiostacji tej marki. Po przejęciu firmy przez kapitał zagraniczny do produkcji trafiła całkiem nowa linia produktów CB: bardzo małe, poręczne, wyposażone w mikrofon zakończony elastycznym kablem spiralnym radiotelefony.

  Wszystkie te radiotelefony zawierają między innymi regulację głośności zespoloną z wyłącznikiem zasilania (przekręcając w prawo) włączamy radio i zwiększamy głośność) oraz w squelch (funkcja ustawiająca poziom blokady szumów; należy ustawić pokrętło w pozycji, w której przestaje być słychać szumy, a przez blokadę przechodzą tylko silne sygnały), a także w szybkie przełączenie na kanał 9 (wciśnięcie powoduje natychmiastowe przywołanie kanału ratunkowego). Przy odbiorze sygnału dioda świeci się na zielono, przy nadawaniu na czerwono.


  Podstawowe parametry radiotelefonów:
  - zakres częstotliwości: 26,690–27,400MHz
  - nadajnik: kwarcowo stabilizowana synteza PLL
  - odbiornik: superheterodyna z podwójną przemianą
  - zasilanie: DC 13,8V
  - temperatura: –10°C do +50°C
  - krok: 10kHz
  - czułość: AM: 0,5μV (S/N 10dB) – FM: 0,3μV (SINAD
  12dB)
  - squelch: 1μV
  - zniekształcenia: 5%
  - moc m.cz.: 1,5W
  - moc wyjściowa nadajnika: 4W
  - tolerancja częstotliwości: ±500Hz
  - czułość mikrofonu: 10mV (1,25kHz input; C-Mic)
  - współczynnik modulacji: AM: 90% – FM 2kHz
  - wtyk głośnika zew. 3,5mm


  Lafayette Ares
  Ares to podstawowy model CB radio uproszczony do granic możliwości, z najbardziej potrzebnymi funkcjami. Radio ma 2 filtryprzeciwzakłóceniowe, które w znacznym stopniu poprawiają odsłuch i eliminują zakłócenia z silników oraz propagacji. Na przedniej ściance, od lewej, znajdują się następujące elementy: 4-pinowe złącze mikrofonowe, regulacja głośności + włączenie/wyłączenie, blokada szumu (squelch), wyświetlacz LCD, przełącznik AM/FM, szybki wybór kanału 9 (reset), przełącznik kanałów góra/dół. CB wyposażono w funkcję skanowania i po wciśnięciu przycis-ku zostanie wyszukany kanał, na którym jest obecnie nadawany sygnał. Skanowanie rozpocznie się na nowo 7 sekund po utracie sygnału. Aby wyłączyć skanowanie, należy ponownie wcisnąć przycisk „Scan”, lub przycisk PTT w mikrofonie. Jeśli radiotelefon przestaje działać prawidłowo, można go zresetować za pomocą przycisku szybkiego wyboru kanału 9 (przy wyłączonym radiu i wciśniętym przycisku należy włączyć radio; na wyświetlaczu pojawi się „RS”, co oznacza, że radio zostało zresetowane do ustawień fabrycznych).

  Obrazek

  Lafayette Ermes
  Ermes to rozbudowany radiotelefon o wyjątkowo modernistycznej stylizacji radia. Ma łatwy dostęp do menu radiotelefonu dzięki klawiszowi funkcyjnemu.
  Funkcje radiotelefonu:
  - wbudowane filtry redukcji szumów
  - ręczna i automatyczna kontrola blokady szumów i trzasków
  - silny, pojemnościowy mikrofon z przyciskiem kontrolnym ASQ
  - duża skala, łatwy do odczytania wielofunkcyjny wyświetlacz LCD
  - 2 funkcje przypisane do każdego przycisku
  - wyświetlana częstotliwość lub numer kanału
  - sygnalizacja dźwiękowa przy włączaniu i wyłączaniu
  - natychmiastowe przywołanie ostatnio używanego kanału
  - skanowanie kanałów
  - funkcja dual watch
  - szybkie wybieranie kanału 9
  - 4 komórki pamięci
  Obok dużego i czytelnego wyświetlacza LCD znajdują się pokrętła do sterowanie głośnością (VOL OFF), squelch oraz przełącznik kanałów. Na wyświetlaczu LCD, oprócz kanałów i częstotliwości, są pokazywane aktualne stany pracy radiotelefonu (TX/BP/DW/S.C.), numer zapamiętywanego kanału (1–4), rodzaj modulacji (AM/FM/AQ), 12-stopniowy wskaźnik poziomu sygnału. Radiotelefon jest wyposażony w przyciski o podwójnej funkcji FUN (functions): przyciśnięcie powoduje uzyskanie dostępu do drugiej z nich (aby unieruchomić tę funkcję, wystarczy ponownie wcisnąć FUN).
  Przycisk FR/BP (frequency/beep) zapewnia wyświetlanie częstotliwości albo numeru kanału. Po tym, jak FUN jest uruchomiony, przycisk ten służy jako włącznik/wyłącznik sygnalizacji dźwiękowej (beep). Do powrotu do ostatnio używanego kanału służy LCR (last channel
  recall).

  Przekręcenie Power/AF Volume uruchamia radio i jednocześnie ustawia poziom glośności.
  Do zmiany kanału pracy służy channel selektor (w prawo – zmiana kanału w górę, w lewo – zmiana kanału w dół). Przycisk do zmiany kanałów w górę/dół znajduje się również przy mikrofonie.
  Na uwagę zasługuje przycisk SC/M 1 (scan/memory 1). Pierwsza funkcja tego przycisku to skanowanie. Kiedy jest uruchomione, następuje przeszukiwanie wszystkich 40 kanałów. Zatrzymuje się na pierwszym zajętym kanale i pozostaje na nim przez 10 sekund po tym, jak rozmowa zostaje zakończona, a następnie powraca do skanowania. Aby aktywować tę funkcję, należy wcisnąć przycisk scan (SCAN zostanie wyświetlone na LCD), a aby wyłączyć – ponownie scan albo PTT w mikrofonie. Przycisk ten jest również używany jako pamięć albo przywołanie danego kanału (FUN).
  Korzystanie z pamięci kanałów jest dokładnie opisane w instrukcji. Przycisk dual watch daje możliwość monitorowania dwóch kanałów naprzemiennie. Wybrane dwa kanały będą monitorowane co 0,5 sekundy i wyświetlane na LCD na przemian. Jeśli na którymś z dwóch wybranych kanałów pojawi się sygnał, funkcja dual watch spowoduje zatrzymanie monitorowania i pozostaje w stanie oczekiwania przez 5 sekund. Jeśli nie pojawi się żadna reakcja operatora – funkcja DW wznawia działanie. Jeśli natomiast zostanie wciśnięty przycisk PTT, CB-radio podejmuje pracę na ostatnio odbieranym kanale. DW ponawia swoje działanie 5 sekund po zakończonej transmisji.
  Z kolei ASQ to automatyczna kontrola squelch. Po wciśnięciu tego przycisku AQ jest wyświetlone na LCD i funkcja kontroli squelch jest udostępniona. Można użyć funkcji ASQ, kiedy pojawia się wiele nieregularnych dźwięków. Gdy ASQ jest uruchomione, ręczna funkcja SQ nie działa (przycisk ASQ jest również ulokowany przy mikrofonie).

  Obrazek


  Lafayette Zeus
  Lafayette Zeus to absolutna nowość na polskim rynku radiotelefonów CB, a na uwagę zasługuje bardzo funkcjonalna i nowoczesna konstrukcja. Podobnie jak poprzednik, jest to rozbudowany radiotelefon CB o wyjątkowo modernistycznej stylizacji. Również ma duży, czytelny wyświetlacz LCD z możliwością wyboru wyświetlenia numeru kanału lub częstotliwości (4 kanały pamięci) oraz z kontrolkami TX/BP/DW/SC i 12-poziomowym wskaźnikiem mocy.
  Radiotelefon jest wyposażony w następujące standardowe funkcje:
  - wbudowany filtr szumów i automatyczny
  obwód limitujący zakłócenia
  - mocny, dynamiczny mikrofon (8-pinowy wtyk) z przyciskiem kontrolnym ASQ – automatyczny squelch
  - bardzo duży wyświetlacz z łatwymi
  do odczytania kontrolkami
  - klawisze dwufunkcyjne
  - tryb wyświetlania numeru kanału lub częstotliwości
  - włączenie/wyłączenie dźwięków klawiszy
  - natychmiastowe przywołanie ostatnio używanego kanału
  - ręczna i automatyczna kontrola squelch
  - skanowanie i 4 kanały pamięci
  - funkcja dual watch – naprzemienne
  nasłuchiwanie 2 kanałów
  - szybkie wybieranie kanału 9
  - roger beep (tylko w modulacji FM)

  Także Zeus jest wyposażony w trzy pokrętła: AF kontrola głośności (W/on/off SW), kontrola squelch, zmiana kanałów. Po prawej stronie wyświetlacza znajduje się klawisz funkcyjny. Pod wyświetlaczem są następujące klawisze (od lewej do prawej) umożliwiające:
  - wybór modulacji AM/FM i przywołanie
  ostatnio wybranego kanału
  - TL (tone low) i roger beep
  - SCH (podkanał) i BP (beep tone);
  - SW (nasłuch 2 kanałów) i SC (skanowanie)
  - ASQ (automatyczny squelch) i 1. kanał pamięci
  - FRQ (tryb częstotliwości) i 2. kanał pamięci
  - szybkie wybieranie kanału 9. i 3. (kanał pamięci)
  Klawisze mające przypisane 2 funkcje są obsługiwane klawiszem funkcyjnym. Po wciśnięciu tego przycisku na wyświetlaczu pojawi się ikona FNC.
  Funkcja dual watch pozwala na odbiór 2 kanałów jednocześnie dzięki ustawieniu kanału głównego i podrzędnego. Uaktywnia się poprzez przyciśnięcie klawisza SW:
  - kanały MCH i SCH są wyświetlane na wyświetlaczu naprzemiennie
  - jeśli zostanie wykryty sygnał wyszukiwanie zostaje przerwane
  - kiedy sygnał ustanie na ponad 7 sekund, zostanie wznowione wyszukiwanie
  - wciśnięcie przycisku PTT podczas skanowania przywraca ostatnio używany kanał (podczas funkcji Dual Watch powraca do kanału głównego MCH)
  Skanowanie pozwala na wyszukanie aktywnego sygnału na wszystkich kanałach. Jeśli zostanie wykryty sygnał, wyszukiwanie jest przerywane; kiedy sygnał ustanie na ponad 7 sekund – zostanie wznowione.

  Radiotelefon jest wyposażony w auto squelch (automatyczne ustawienie poziomu blokady szumów) oraz klawisze pamięci M1 – M3, dzięki którym są zapamiętywane częstotliwości pod klawiszami pamięci. Aby zapamiętać częstotliwość, wystarczy przycisnąć dłużej klawisz FC i klawisz pamięci, pod którym chcemy zapisać częstotliwość (M1–M3) i poczekać na potwierdzenie sygnałem dźwiękowym. Jeśli radiotelefon przestaje działać prawidłowo, można go zresetować. Służy do tego przycisk funkcyjny „FC”. Przy wyłączonym radiu i wciśniętym przycisku należy włączyć radio i wtedy na wyświetlaczu pojawi się „RS”, co oznacza, że radio zostało zresetowane do ustawień fabrycznych. W skład opisanych zestawów oprócz radia wchodzą: mikrofon, uchwyt, przewód zasilający, instrukcja obsługi (na życzenie wtyk do gniazda zapalniczki).

  Obrazek

  Autor tekstu: Andrzej Janeczek (ŚR 8/2007)


  Góra
   Zobacz profil Wyślij e-mail  
   
  Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
  Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

  Strefa czasowa: UTC + 1


  Kto przegląda forum

  Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


  Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
  Nie możesz odpowiadać w wątkach
  Nie możesz edytować swoich postów
  Nie możesz usuwać swoich postów
  Nie możesz dodawać załączników

  Szukaj:
  Skocz do:  
  cron
  Powered by phpBB © 2000-2015 phpBB Group  
  Partnerzy CB-radio  CB radio

  phpBB SEO